Jak nie dać się zaskoczyć zimie, czyli skuteczne usuwanie śniegu

Każdego roku w okolicach grudnia daje się słyszeć znane wszystkim hasło: „Zima zaskoczyła drogowców”. Można je odnieść do wszystkich, ponieważ usuwanie śniegu dotyczy zarówno zmotoryzowanych, pieszych, jak i właścicieli posesji. Wychodząc rano z domu, kiedy wcześniejsza noc była mroźna i śnieżna, musimy być ostrożni na śliskich schodach, przedzierać się przez góry białego puchu lub martwić jak długo taka sytuacja będzie miała miejsce. Możemy również z tym skutecznie walczyć za pomocą sprawdzonych metod takich jak urządzenia mechaniczne czy sól drogowa albo zastosować preparat do usuwania śniegu i lodu.

Mechaniczne usuwanie śniegu

sposoby odśnieżaniaNajbardziej powszechnym i znanym narzędziem jest łopata. Rynek jest nasycony różnymi modelami, od klasycznych, zbudowanych z tworzywa sztucznego, po aluminiowe z teleskopowym trzonkiem. Ta metoda wiąże się często z dużym wysiłkiem fizycznym oraz nie gwarantuje pozbycia się lodu zalegającego pod warstwą śniegu. Kłopotliwe może okazać się również dokładne wydobycie śniegu z miejsc trudno dostępnych np. kąty przy schodach czy okolice drzwi.

Sprawa wygląda zupełnie inaczej w przypadku dużej powierzchni do odśnieżenia np. tarasu czy chodnika lub znacznej ilości pokrywy śnieżnej. Tutaj warto zastanowić się nad użyciem odśnieżarki. Z pomocą przychodzą urządzenia do użytku domowego, które dzielą się z kolei na odśnieżarki m.in. do kostki brukowej, śniegu dużego, ciężkiego czy zlodowaciałego. Tak szeroki wybór wiąże się niestety z brakiem uniwersalności. Niewątpliwie pozytywnym aspektem tego rozwiązania jest brak wysiłku fizycznego i możliwość oczyszczania dużych powierzchni, natomiast tego typu sprzętu nie zastosujemy np. na balkonach czy schodach. Musimy zatem zadać sobie pytanie: Która powierzchnia przed moim domem wymaga najwięcej pracy?

sól drogowaStawianie na sprawdzone sposoby – sól drogowa

Bez wątpienia najbardziej powszechnym środkiem stosowanym podczas zimy jest sól drogowa. Chodniki, drogi, podjazdy, schody – niemal wszystko jest nią pokrywane, dlatego Polacy przyzwyczaili się, że usuwanie śniegu nie może się bez niej obejść. Jednym z atutów soli drogowej są możliwość mieszania z piaskiem oraz duża dostępność. Warto zwrócić uwagę na zakres działania temperatury, który dochodzi tylko do -6°C. W niższych temperaturach jest praktycznie bezużyteczna. Nie zapominajmy również o szkodach, jakie sól drogowa wyrządza powierzchniom. Najbardziej cierpi beton, stal i elementy karoserii samochodów, a podczas aplikacji przy nasilonym wietrze może zostać przeniesiona w inne miejsca i np. pokryć kwiaty, które prędzej czy później zaczną obumierać.

Preparat do usuwania śniegu i lodu

preparat do usuwania śniegu i loduChcąc zapobiegać niepożądanym skutkom soli drogowej możemy użyć preparatu do usuwania śniegu i lodu. Środki wysokiej klasy potrafią utrzymywać swoje działanie nawet do 48h i nadają się do używania także jako profilaktyka przed opadami śniegu. O sposób użycia nie musimy się martwić, ponieważ z reguły mamy do czynienia z płynami lub granulkami, co sprawia, że każdy znajdzie wygodne dla siebie rozwiązanie. Jednym z takich preparatów jest IceGo, który po zastosowaniu nie powoduje praktycznie żadnych działań ubocznych. Jest przyjazny dla każdego rodzaju powierzchni, a jego płynna postać radzi sobie z powodzeniem nawet przy -21°C. Nie każdy preparat do usuwania śniegu i lodu będzie miał podobne właściwości, dlatego podczas wyboru powinniśmy dokładnie przeczytać specyfikację lub zasięgnąć opinii eksperta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *